Product information "Mockmill Lino 100"
A POWERFUL MILL
Freshly-milled flour at any time with the Mockmill
Freshly-milled flour at any time with the Mockmill
- Easy to operate
- Simple to clean
- Stepless adjustment of the settings from very fine to coarse
- Throughput of approximately 100g of soft wheat / minute
- delivered gluten-free
- Sturdy industrial motor
- Milling mechanism consisting of corundum-ceramic milling stones (ø 90 mm)
- Casing: Wood and Arboblend®
- Made in Germany
| Coarseness Setting: | very fine to coarse |
|---|---|
| Dimensions: | 380 x 242 x 208 mm |
| Filling Capacity (Wheat): | 1.300 g |
| Housing: | Wood and Arboblend® |
| Length of cable: | 150cm |
| Milling Gear: | Corund-Ceramic |
| Milling Power (Wheat): | ca. 100g finest flour per minute |
| Power: | 360W |
| Protection Class: | 1 |
| Rotation (50 Hz): | ca. 1.300 U / Min |
| Scope of delivery: | Mockmill with Cone-Lid, Instruction Manual |
| Voltage: | 110V-240V |
| Weight: | 7,8 kg |





