Product information "E-Flaker"
Make your oatmeal fresh!
This way you treat yourself to the best of oats and other cereals. Fresh flakes taste better.
It's so easy to make fresh flakes.
Try your flakelover right away and enjoy a tasty and healthy meal.
Made in Germany
| Dimensions: | 292 x 120 x 220 mm |
|---|---|
| Flaker rollers: | stainless-steel |
| Flaking quantity (oats): | ca. 60g / min. |
| Hopper filling capacity (oats): | 150 g |
| Housing: | plastic |
| Motor: | DC motor with gearbox |
| Motor speed: | 115 rpm |
| Scope of delivery: | Flaker, Power cord, Manual |
| Voltage: | 110V-240V |
| Weight: | 2,1 kg |



